Wizyta w Derry

Dnia 13 marca 2014 r grupa 7 osobowa z ZS NR1 wyjechała do Zjednoczonego Królestwa. Partner North West Academy zorganizował realizację programu stażu poprzez wizyty studyjne i prelekcje tematyczne. Poznaliśmy system kształcenia zawodowego na przykładzie Vocational College. W tej szkole zawodowej nauka zawodu polega na przygotowaniu teoretycznym a także na praktykach w szkolnych pracowniach. Pracownie wyposażone są na bardzo wysokim poziomie. Na trzecim poziomie nauczania uczniowie wykonują prace dla ludzi za odpłatnością, a zyski przeznaczone są na materiały potrzebne w pracowniach nauki zawodu .
Druga wizyta studyjna to szkoła St. Cecylia’s College. Jest to szkoła katolicka dla dziewcząt w wieku od 11 do 18 lat. Przedstawiciele szkoły pokazali nam bazę dydaktyczną, zorganizowali spotkanie z nauczycielami, uczniami, zapoznali z kierunkami kształcenia, używanymi metodami pracy dydaktycznej, zasadami oceniania i promowania do klasy wyższej, wykorzystaniem e-learningu, platformy Moodle i dzienników elektronicznych. Ciekawym doświadczeniem był również udział w lekcjach pokazowych kształcenia teoretycznego i praktycznego. Zorganizowane przez NW College prelekcje dotyczyły: brytyjskiego systemu kształcenia zawodowego, uznawania kwalifikacji zawodowych, ECVET, pomocy zawodowej udzielanej absolwentom i bezrobotnym. Wielka Brytania jako jeden z nielicznych krajów UE wprowadziła system ECVET, ale nie jest on powszechnie stosowany. Ekspert ECVET, w trakcie szkolenia zapoznała nas z zasadami systemu i szczegółami wprowadzania go w życie na przykładzie Wielkiej Brytanii. Na podstawie posiadanych danych stwierdziła, że do powszechnego stosowania sytemu ECVET jest jeszcze daleka droga.
W ramach wymiany doświadczeń oprócz wiedzy teoretycznej otrzymaliśmy  też przykładowe struktury kwalifikacji. Dodatkowe korzyści to nawiązanie kontaktów z pracownikami instytucji partnerskiej, a tym samym szersza współpraca i bieżąca wymiana doświadczeń. Współpraca z NA będzie kontynuowana poprzez kolejne projekty dla młodzieży. Czas wolny wykorzystaliśmy  na poznanie zabytków Derry, zwyczajów i tradycji.  Była to też okazja do poszerzenia  znajomości  języka angielskiego branżowego oraz sprawdzenia posiadanych kompetencji językowych w warunkach stażu i życia codziennego w obcym kulturowo kraju. Pobyt w krajach z inną specyfiką kulturową, odmiennymi zwyczajami, upodobaniami i mentalnością zawsze daje możliwość szerszego, bardziej otwartego spojrzenia na świat .
Każdy uczestnik projektu  otrzymał- certyfikat potwierdzający odbycie stażu. Otrzymany dokument jest potwierdzeniem nabytych kompetencji, umiejętności i doświadczenia a tym samym potwierdza rozwój zawodowy a także osobisty każdego z  uczestników.

W ramach programu VETPRO dnia 13.03.2014 r. do Derry(Irlandia Północna- UK) wyjechało siedmiu naszych nauczycieli: Ryszard Zając, Zofia Przychodzień, Grażyna Kamińska, Magdalena Bieniek, Sylwia Śmietanka, Aneta Turska, Damian Gajda.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze stażu: