Zespół Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach

Do oglądania witryny zalecamy używanie aktualnych wersji przeglądarek Firefox, Chrome, Safari

Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

powstaniestyczniowe

Dziś obchodzimy 160-tą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
Na tę okazję uczniowie i nauczyciele bibliotekarze przygotowali okolicznością gazetkę informacyjną, zaś 3-go lutego nasi uczniowie i nauczyciele wezmą udział w rajdzie upamiętniającym bohaterskich Powstańców walczących o naszą wolność w naszym regionie.

Niewiele osób nawet dobrze znających historię pamięta o tym, że na ziemi kozienickiej już pierwszego dnia powstania styczniowego doszło do wielkiej akcji zbrojnej w pobliskiej Jedlni. Jedlnia i Kozienice stanowiły w przeszłości dwa klucze dawnej królewskiej Ekonomii Kozienickiej. Miejscowość ta do 1975 pozostawała w powiecie kozienickim. Jak można przeczytać w pracy Józefa Piłsudskiego, tej pierwszej powstańczej nocy doszło do trzech dużych ataków: na Jedlnię, Szydłowiec i Bodzentyn.

Wspomnienie nocy styczniowej z 22 na 23 stycznia 1863 na podstawie pracy Józefa Piłsudskiego p. t. 22 stycznia 1863 (Boje polskie, Pisma zbiorowe).

"Więc pod Jedlnię poszedł Figeti, prowadzać ze sobą 150 ludzi. Napaść miał na kompanię saperów, kwaterującą w tym miasteczku pod komendą kapitana Witkowskiego. Pomimo dużej przewagi liczebnej ze strony wroga — Rosjanie liczyli 280 ludzi — atak był może najudatniejszym ze wszystkich potyczek tej nocy. Przeprowadzono go z całą precyzją spiskową, wyzyskując w zupełności potężny czynnik niespodzianki. Żadnych alarmów, żadnych dzwonów ani ogni! Sojusznikiem — ciemna, bezgwiezdna noc i przerażenie nagle ze snu zbudzonych nieprzyjaciół. Nie było tam nawet bitwy, bo czynności powstańcze, ułatwione rozsypaniem żołnierzy niewielkimi grupami po chatach, polegały na szybkim rozbrojeniu wroga. Oporni łatwo szli nieledwie pod nóż zwycięzcy. I gdy po paru godzinach zaalarmowane sąsiednie załogi przybiegły z pomocą, z kompanii saperskiej zostały zaledwie szczątki, sześćdziesięciu kilku ludzi, na pół bez broni, którą zostawili w rękach zwycięzców."
Więcej

Dyżury psychoterapeuty od 23.01


dyzpsychoter

W ramach podjętych przez szkołę działań, aby zapewnić wszystkim uczniom poczucie bezpieczeństwa i komfortu od 23 stycznia 2023 r. do końca roku szkolnego w każdy poniedziałek w godz. 9.30-11.30 i w każdy czwartek w godz. 12.00-14.00 w sali 108A będzie dyżurował psychoterapeuta z Poradni Psychologicznej. Wszyscy uczniowie mogą nieodpłatnie skorzystać z tej formy pomocy.Więcej

Akademia Talentów

akadtal

Uczniowie naszej szkoły zgłosili projekt do Akademii Talentów Enei. Walczą o grant na jego realizację. Opis projektu pokaże się po kliknięciu linka do głosowania.
Prośba o wsparcie w głosowaniu. Głosowanie trwa do 29 stycznia do północy.
Przy oddawaniu głosu trzeba podać email i numer telefonu. Na maila przychodzi kod weryfikacyjny, którym trzeba potwierdzać oddanie głosu (link do potwierdzenia jest w mailu).
Jedna osoba może oddać jeden głos dziennie, więc prośba o codzienne głosowanie.
Nie można używać tego samego numeru telefonu i emaila przez różne osoby.
https://akademiatalentow.enea.pl/glosowanie/2029
Więcej

Zebrania rodziców po pierwszym półroczu


zebrrodz1
17 stycznia odbyły się spotkania z rodzicami. Przed spotkaniami z wychowawcami rodzice uczestniczyli w zebraniach ogólnych, na których Dyrektor Anna Gollasch omówiła bieżące działania szkoły, informacje dla rodziców przekazała szkolna pedagog Pani Monika Radzikowska. Wicedyrektor Paweł Boryczka przedstawił analizę wyników nauczania za pierwsze półrocze. Głos zabrał również przewodniczący Rady Rodziców Pan Krzysztof Rzeszotek. Wszyscy nauczyciele byli w tym dniu dostępni dla rodziców. Dziękujemy za bardzo wysoką frekwencję na zebraniach.Więcej

Punkt konsultacyjny w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

Wszystkim, którzy chcą skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej chcemy przypomnieć, że do końca stycznia przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kozienicach działa Punkt Konsultacyjny dla uczniów, rodziców i nauczycieli naszej szkoły.

punktkonsultacWięcej

Stypendyści Premiera z wizytą u Pana Starosty

stypendysci

12 stycznia, na zaproszenie Starosty Kozienickiego Krzysztofa Wolskiego, Stypendyści Prezesa Rady Ministrów, wychowankowie szkół średnich prowadzonych przez Powiat, gościli w Starostwie Powiatowym. W gronie wybitnych uczniów z regionu radomskiego znaleźli się: Maciej Suwała – klasa 4TELG, Jakub Sikora – klasa 4GLO i Wiktoria Gaik – 3ATEK z Zespołu Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach. Podczas spotkania uczniom towarzyszyła Anna Gollasch Dyrektor naszej szkoły.
Tego dnia Starosta Krzysztof Wolski i Wicestarosta Małgorzata Bebelska przekazali serdeczne gratulacje zarówno uczniom, ich rodzicom, jak również nauczycielom. Podziękowali za wspaniałe reprezentowanie Powiatu Kozienickiego. Życzyli Stypendystom kolejnych równie znaczących sukcesów oraz wręczyli im vouchery upominkowe.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów jest jedną z form nagradzania najzdolniejszych uczniów szkół, w których nauka kończy się egzaminem dojrzałości. Może je otrzymać uczeń, który uzyskał promocję z wyróżnieniem i najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.
Zapraszamy do obejrzenia relacji TV "Nasz Powiat".
Więcej

Życzenia na Boże Narodzenie

choinka2

W tym magicznym okresie Świąt Bożego Narodzenia
życzymy Państwu: świąt pełnych czarów, radości i piękna, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze.
Życzymy wszystkim Uczniom naszej szkoły i ich Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom, wszystkim absolwentom i sympatykom, aby tegoroczne Święta Bożego Narodzenia były czasem pięknych spotkań, wytchnienia od obowiązków i spokojnego odpoczynku.


Więcej

Apel na Boże Narodzenie

BN202214

Dzisiaj, w ostatnim przed Świętami Bożego Narodzenia dniu nauki, odbył się uroczysty apel szkolny. Nasze zaproszanie na tę uroczystość przyjęli Starosta Powiatu Kozienickiego Krzysztof Wolski oraz Przewodniczący Rady Rodziców Krzysztof Rzeszotek. Uczniowie klasy 3TEKB pod opieką pani Iwony Kościug i pana Marcina Mizaka przygotowali poruszające przedstawienie, przypominające o najważniejszych i uniwersalnych wartościach, łączących się z historią Dzieciątka Jezus z Betlejem. Wspólne kolędowanie połączyło wszystkich obecnych: uczniów, nauczycieli i naszych gości.
Apel był również okazją do podsumowania ostatnio przeprowadzonych konkursów i wręczenia nagród.
Więcej

Charytatywny Turniej dla Radka- relacja TV

Zapraszamy do obejrzenia relacji TV Nasz Powiat z Charytatywnego Turnieju dla RadkaWięcej

Charytatywny Turniej dla Radka

turchar

16-ego grudnia o godzinie 9:00 na hali sportowej w Kozienicach odbędzie się charytatywny turniej siatkówki Zespołu Szkół Nr 1 !! 15 drużyn zagra dla Radka i zawalczy o Puchar Starosty.
Wszystkich, którzy chcą pomóc Radkowi w walce z chorobą i dopingować nasze drużyny- zapraszamy na halę sportową. W czasie turnieju będzie prowadzona zbiórka do puszek.

Więcej

Projekt w ramach umowy Partnerskiej z ENEA

eneapr14

W ramach umowy partnerskiej z Eneą Wytwarzanie, Zespół Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach podjął w miesiącu listopadzie i grudniu 2022 roku szereg inicjatyw mających na celu promowanie zdrowego stylu życia poprzez wyrabianie zdrowych nawyków żywieniowych oraz promocję działań związanych z ochroną zwierząt. Wśród nich znalazły się:
I.W dniu 21 listopada 2022 Obchody Dnia Zdrowego Gotowania i Jedzenia (które odbyły się w naszej szkole) połączone z wykładem dla uczniów nt. zdrowego odżywiania. Zajęcia poprowadzone były przez dietetyka i nauczyciela Zespołu Szkół Nr 1 p. Sylwię Śmietankę. Na zakończenie podano zdrowy poczęstunek przygotowany przez uczniów i nauczycieli z branży gastronomicznej.
W dniu 28 listopada 2022 r. na terenie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Przewozie obyły się ponownie warsztaty zdrowego gotowania pod kierunkiem nauczycieli branży gastronomicznej p. Sylwii Śmietanki oraz p. Jadwigi Nędziak.
Więcej

Konkurs Edukreator na Mazowszu

kreator3

Nasz nauczyciel geografii Mirosław Mazur zwyciężył w konkursie "Edukreator na Mazowszu". W dniu 8 grudnia odbyła się w Warszawie Gala "Rok Kultury na Mazowszu", w czasie której zostały wręczone nagrody.
Konkurs organizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i ma na celu wzbogacanie programu nauczania poprzez włączenie do niego elementów kulturotwórczych, wspieranie i motywowanie nauczycieli do wdrażania w edukacji powszechnej metod nastawionych na rozwijanie wśród uczniów twórczego myślenia, promowanie sposobów nauczania, które kształtują kreatywne podejście do rozwiązywania problemów edukacyjnych i wychowawczych, budują umiejętność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań oraz pobudzają wyobraźnie uczniów; oraz ukazanie i docenienie pomysłowych i oryginalnych pozalekcyjnych aktywności szkół i nauczycieli z terenu województwa mazowieckiego.
Więcej