Spotkanie projektowe Erasmus+ Eupantec2019 w Portugalii

povoa1

"Waves" w Povoa de Varzim z Erasmusem
Od 16 do 21 maja 8 uczniów i 2 nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich uczestniczyło w spotkaniu projektowym Erasmus+ Eupantec2019 "Physics and New Technologies" w szkole "Rocha Peixoto" w Povoa de Varzim w Portugalii. W spotkaniu uczestniczyło również kilkunastu portugalskich uczniów oraz uczniowie z Fürstenfeldbruck w Bawarii i Padwy we Włoszech. Celem spotkania była praca nad eksperymentami związanymi z falami, wykorzystującymi nowe technologie, mikrokontrolery, sensory i aplikacje mobilne. Tak się składa, że portugalska szkoła partnerska w Povoa de Varzim znajduje się zaledwie kilkaset metrów od brzegu Atlantyku, jednak w tematyce spotkania przewidziano nie tylko fale morskie, ale również fale sejsmiczne, fale radiowe i fale dźwiękowe. Każdy kraj przygotował ciekawe eksperymenty i tak np polski zespół skonstruował na warsztaty system służący do badania poziomu głośności, który wykorzystuje mikrokontroler i sensor akustyczny. W kolejnym doświadczeniu użyto sprzętu i oprogramowania Vernier do wyznaczania częstotliwości tonów i dźwięków z różnych źródeł, również instrumentów muzycznych. Wśród polskich eksperymentów znalazło się również wykorzystanie ultradźwięków i mikrokontrolera Raspberry Pi Pico z MicroPythonem do badania ruchu harmonicznego oraz wykorzystanie fal radiowych na przykładzie zbudowanego układu RFID do odczytu informacji z kart, tagów w różnych warunkach. Inne zespoły przygotowały eksperymenty wykorzystujące aplikację Phyphox i zaawansowany sprzęt laboratoryjny do badania efektu Dopplera, interferencji fal, fal stojących czy pomiaru prędkości dźwięku. Bardzo ciekawym wydarzeniem były warsztaty w laboratoriach Wydziału Inżynierii Cywilnej Uniwersytetu w Porto. I tak na przykład naukowiec tel uczelni, dr Eduardo Costa przeprowadził dla uczestników spotkania eksperymenty w laboratorium akustyki, które służyły do badania czasu pogłosu i zakłóceń fal dźwiękowych. W laboratorium tym prowadzone są między innymi prace nad materiałami wygłuszającymi oraz testowanie rozwiązań dla budownictwa, które w znacznym stopniu redukują hałas.
Bardzo duże wrażenie wywarło na uczestnikach projektu olbrzymie laboratorium, w którym znajdował się symulator oceanu, gdzie prowadzone są badania dotyczące ochrony wybrzeża, ale również opracowuje się technologie pozwalające na pozyskiwanie energii z fal morskich. Prezentację prowadzonych eksperymentów dotyczących fal morskich przeprowadził dr Francisco Taveira Pinto. W ostatnim dniu spotkania projektowego uczniowie byli gośćmi naukowców z Wydziału Geofizyki Uniwersytetu w Porto, a dokładniej mówiąc odbyli warsztaty w stacji sejsmicznej i stacji pogodowej. Uczniowie zdobyli gruntowną wiedzę z zakresu fal sejsmicznych bezpośrednio od Pani dyrektor instytutu, dr Heleny Sant’Ovaia, która wyjaśniła działanie sensorów sejsmicznych i sposób rejestracji wyników przekazywanych z sensorów. Pod okiem geofizyka i astronauty dr Rui Moura uczniowie mierzyli szybkość rozchodzenia się fal sejsmicznych, które wywoływali za pomocą wielkiego młota. Co ciekawe fale te zostały zmierzone nie tylko przez sensory sejsmiczne wykorzystane podczas eksperymentu, ale zarejestrowane również przez pobliską stację sejsmiczną. Ciekawy wykład na temat przyszłości fizyki wygłosił dla uczestników projektu dr Manuel Marques z Departamentu Fizyki i Astronomii. W Instytucie Geofizyki zakończone zostały działania przygotowane w ramach mobilności Erasmus+. Uczniowie, nauczyciele i naukowcy z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu w Porto spotkali się na wspólnej kolacji w plenerze na terenie stacji sejsmicznej. Piękna panorama Porto z najwyżej położonego miejsca w mieście sprzyjała rozmowom, dobremu nastrojowi i podsumowaniu działań w projekcie. Oprócz bogatego programu naukowego pięciodniowego spotkania znalazło się trochę czasu na poznanie Povoa de Varzim. Uczniowie odbyli spotkanie z burmistrzem Povoa de Varzim w ratuszu miejskim, zwiedzili muzeum historyczne miasta Povoa de Varzim, zwiedzili Porto, a nawet odbyli lekcję surfingu na plaży atlantyckiej w Vila do Conde.

Povoa03