Zbiórka krwi

krew1

16.09.2022 roku w naszej szkole zorganizowano pierwszą akcję honorowego krwiodawstwa. Celem akcji była poprawa zaopatrzenia służby zdrowia w krew, popularyzacja wśród uczniów idei honorowego krwiodawstwa w efekcie pozyskanie nowych honorowych dawców krwi oraz promocja honorowego krwiodawstwa w społecznościach lokalnych. Na akcje zgłosiło się 15 dawców. Spośród chętnych do oddania krwi zakwalifikowano pozytywnie 9 dawców (2 uczennice i 7 uczniów). Dla 5 osób uczestniczących w akcji była to pierwsza okazja by bezinteresownie podarować cząstkę siebie – własną krew osobom potrzebującym. Po kilkunastu minutach spędzonych na wygodnej leżance, wyjęciu igły i zaciśnięciu miejsca ukłucia nasi krwiodawcy mogli pobrać czekolady jako ekwiwalent za utracone kalorie oraz kubek na zupę. Podczas akcji oddano honorowo 4 050 ml krwi. Akcję pobierania krwi z zachowaniem reżimu sanitarnego przeprowadziło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr Konrada Vietha w Radomiu. Organizację szkolnej zbiórki krwi  przygotowały p. A. Adamczyk i M. Hajduk- opiekunki Szkolnego Koła PCK. Naszym krwiodawcom za oddanie tak cennego daru, jakim jest podarowanie własnej krwi dla ratowania życia i zdrowia drugiego człowieka DZIĘKUJEMY!!!

krew3