Zespół Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach

Do oglądania witryny zalecamy używanie aktualnych wersji przeglądarek Firefox, Chrome, Safari

Enea Wytwarzanie i Kozienicki Zespół Szkół - razem dla nauki i rozwoju



19 ielek101 26 kwietnia w naszej szkole miały miejsce dwa bardzo ciekawe wykłady, które pozwoliły naszym uczniom dowiedzieć się wiele na temat funkcjonującej w naszym otoczeniu Elektroni Kozienice.
19 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich wysłuchali wykładu Pana Jacka Tabora, przyrodnika, prezesa Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego i obejrzeli wystawę "Zielone Oblicze Elektrowni Kozienice", której autorem jest również Pan Jacek Tabor.
Wykład i Wystawa przybliżyły uczniom środowisko przyrodnicze, które znajduje się w otoczeniu Elektrowni Kozienice, zachęciły też do poznawania i odkrywania otaczającej nas przyrody.
Wykład i wystawa dowodzą, że duży obiekt przemysłowy może współistnieć zgodnie z rzadkimi gatunkami żyjącymi w Dolinie Środkowej Wisły i Puszczy Kozienickiej
Wystawa podzielona jest na cztery tematyczne moduły. W pierwszym z nich obrazuje roślinność, różne typy siedlisk. W drugim module prezentowane są wybrane gatunki roślin i porostów chronionych i roślin użytkowych. Moduł trzeci przybliża na zdjęciach to nieznane bogactwo przyrodnicze Elektrowni Kozienice. W czwartej części prezentowane są gatunki zwierząt, jakie udało się sfotografować w obrębie Elektrowni.

Poniżej relacje w mediach z tego wydarzenia:
Portal Kozienice24
https://kozienice24.pl/uczniowie-zespolu-szkol-w-kozienicach-poznali-zielone-oblicze-elektrowni-kozienice/

Radio Plus Radom
https://radioplus.com.pl/region/70176-uczniowie-zs-nr-1-w-kozienicach-poznawali-otoczenie-przyrodnicze-elektrowni?fbclid=IwAR2gZTUHmwdUAjXYJeBTJqvr3EIgq0Dt_-h_bFprGKocL7GvBLjYHzORfc4

26 kwietnia odbył się wykład Pana Mieczysława Jelonkiewicza, dyrektora do spraw planowania i realizacji projektów Enea Wytwarzanie.
Prowadzący zapoznał uczniów Technikum Mechanicznego i Elektrycznego z perspektywami rozwoju Elektrowni, z wymaganiami związanymi z przepisami ochrony środowiska i perspektywą redukcji zużycia węgla kamiennego w produkcji energii elektrycznej. Prelegent zapoznał uczniów z parametrami obecnie funkcjonujących bloków wytwarzających energię elektryczną, w tym najnowszego o mocy 1075 MW. Uczniowie poznali zagadnienia związane z procesami technologicznymi bloków. Dowiedzieli się również o znaczeniu funkcjonowania elektrowni Kozienice dla gospodarki kraju. W trakcie wykładu przedstawione zostały również liczne działania Enea Wytwarzanie, których celem jest minimalizacja wpływu Elektrowni Kozienice na środowisko naturalne.

Działania zostały zrealizowane w ramach projektu: "Enea Wytwarzanie i Kozienicki Zespół Szkół - razem dla nauki i rozwoju" finansowanego przez Enea Wytwarzanie.

elek4elek1elek3elek121elek51elek71elek91elek81elek2elek61