Prelekcja "Nakarmić mózg"

superfood09
Dieta ( nasze odżywianie) jako sposób prewencyjnego działania przeciw depresji.
17 listopada 2023 r z Zespole Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach odbyła się prelekcja „Nakarmić mózg”, którą przeprowadziła Pani Sylwia Śmietanka-dietetyk oraz nauczyciel przedmiotów zawodowych z dziedziny żywienia człowieka i gastronomii. Słuchaczami byli, w dużej mierze, przyszli maturzyści. Na wstępie spotkania uczniowie dowiedzieli się jak działa mózg i neuroprzekaźniki w sytuacji przeciążenia, stresu, braku snu, przemęczenia czy złego odżywienia. Poruszony został również temat wpływu hormonu stresu-kortyzolu i niedoboru neuroprzekaźnika-serotoniny na występowanie obniżonego nastroju i depresji. Uczniowie usłyszeli jakie składniki pokarmowe są ważne dla działania mózgu. Omówione zostały poszczególne witaminy i składniki mineralne kluczowe dla zdrowia i sprawności umysłowej. Uczestnicy dowiedzieli się także jaka żywność powinna gościć na talerzach, aby mózg działał sprawnie. Uczniowie poznali „superfoods” dla mózgu, przekonali się, że nie trudno zadbać o właściwe „paliwo” dla naszego mózgu w codziennej diecie. Poznali żywność, która wpłynie pozytywnie na pamięć, koncentrację, dobry sen i nastrój. Gorzka czekolada, orzechy, ryby, owoce jagodowe, warzywa zielone, jajka, pełnoziarniste produkty zbożowe z pewnością będą częściej składnikami diety. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem, zaczerpnięta wiedza pozwoli lepiej przygotować się do matury i egzaminów zawodowych.
Na zakończenie spotkania omówione zostały produkty, które niekorzystnie wpływają na działanie mózgu, podkreślony został szkodliwy wpływ alkoholu, żywności przetworzonej, napojów słodzonych czy energetyków.
Spotkanie było częścią działań prewencyjnych przeciwko depresji. Zostało zainicjowane przez Panie psycholog i pedagog naszej szkoły.

superfood02superfood05superfood08superfood06superfood04superfood01superfood03superfood10