Wpatrzeni w gwiazdy

gorce2

W dniach 25-28 kwietnia 17-osobowa grupa uczniów z klas 3B, 2B, 4TM i 3F wzięła udział w warsztatach pod nazwą "Wpatrzeni w gwiazdy" realizowanego w ramach projektu Akademii Talentów Enea. Głównym celem warsztatów było poznanie pracy Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, które ma swoją siedzibę na szczycie Suhora w Gorcach. W pierwszym dniu uczniowie odbyli zajęcia z astronomem dr Waldemarem Ogłozą, na temat powstania i budowy Układu Słonecznego oraz powstawania i cech czarnych dziur. Następnego dnia uczestnicy warsztatów złożyli wizytę w obserwatorium astronomicznym. Przywitał ich astronom Marek Dróżdż, który omówił pracę w obserwatorium, aktualne projekty badawcze oraz zapoznał ze sprzętem, którym dysponuje placówka. Najciekawszym punktem warsztatów były nocne obserwacje nieba. Niestety plany pokrzyżowała nieco pogoda, która przyniosła spore zachmurzenie, ale i tak udało się wykonać ciekawe zdjęcia Księżyca. Warsztaty dały uczniom dużą dawkę wiedzy astronomicznej na poziomie akademickim. Dzięki przychylności astronomów z Uniwersytetu Pedagogicznego z Krakowa będziemy mogli kontynuować współpracę naszej szkoły z tą placówką.
Oprócz części naukowej udało się zrealizować ciekawy program krajoznawczy. Uczniowie zwiedzili Kraków, w tym podziemia Rynku, zdobyli przy śnieżnej pogodzie najwyższy szczyt Gorców - Turbacz (1310 m n.p.m.), zwiedzili zamek w Niedzicy, przełom Białki oraz odwiedzili Muzeum ks. Tischnera w Łopusznej i Zespół Klasztorny w Kalwarii Zebrzydowskiej (lista UNESCO).

gorce3