Wizyta uczniów z Cittadelli

wlosi11

27 marca zakończyła się pierwsza część XIV edycji Polsko-Włoskiej Wymiany Młodzieży. Po kilkuletniej przerwie spowodowanej Covidem nastąpiła długo wyczekiwana wizyta naszych włoskich przyjaciół z Liceum Tito Lucrezio Caro w Cittadelli (Wenecja Euganejska- prowincja Padwy). Tym razem odwiedziło nas 17 uczniów i 2 nauczycieli. W dniach 20-27 marca nasi goście uczestniczyli w Dniu Otwartym Szkoły, brali udział w warsztatach muzycznych, warsztatach nowych technologii z Raspberry Pi Pico, prezentacji historycznej, zwiedzaniu miasta i regionu. Odbyli wycieczkę do Puszczy Kozienickiej- Rezerwatu Królewskie Źródła oraz odbyli wycieczki edukacyjne do Warszawy, Lublina i Krakowa. Bardzo ważnym dla naszych gości była możliwość zamieszkania u polskich rodzin. Była to doskonała okazja do używania języków obcych i poznawania kraju "od środka", zupełnie inaczej niż w przypadku typowych wycieczek zagranicznych. Nasi gości nawiązali bardzo dobre relacje ze swoimi polskimi partnerami i podkreślali wielką gościnność oraz to, że program wizyty był bardzo bogaty i ciekawy. Z całą pewnością kompetencje społeczne i językowe partnerów wymiany bardzo wzrosły. Ze strony Pani wicedyrektor włoskiego liceum otrzymaliśmy podziękowania za bardzo ciepłe przyjęcie włoskich gości, podkreśliła, że jest dumna z przyjaźni, jaka łączy obie szkoły. Nazwała nawet nasz projekt wymiany jako dar i błogosławieństwo dla obu szkół.
Już 9 kwietnia nasi uczniowie udadzą się z rewizytą do Cittadelli otoczonej murami średniowiecznymi. Czeka na nich równie atrakcyjny program edukacyjny, wiele ciekawych warsztatów i wycieczek po przepięknym regionie, w tym do Padwy, Werony, Sirmione a z włoskimi rodzinami będą mogli zobaczyć Bassano del Grappa, Castelfranco czy Vicenzę.

wlosi14
wlosi13wlosi6wlosi2wlosi15wlosi9wlosi12wlosi10wlosi3wlosi7