Nasi uczniowie z fizyką i nowymi technologiami w Padwie
Nasi uczniowie z fizyką i nowymi technologiami w Padwie
środa, 1 stycznia 2020
Uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich z Portugalii, Niemiec, Francji i Polski biorący udział w projekcie Erasmus+ Eupantec2019 „Physics and new technologies” w dniach 09.12-14.12.2019 gościli w „Istituto Istruzione Superiore Pietro Scalcerle” w Padwie w północnych Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska, szkole z 150-letnią historią, by zrealizować pierwsze działanie związane z uczeniem się w ramach mobilności o roboczej nazwie „Padova Motion”.
Celem spotkania było poznawanie nowych technologii, które mogą być wykorzystane w nauczaniu fizyki oraz wymiana doświadczeń i pomysłów.
Przez 4 dni odbywały się szkolenia w ramach warsztatów w pracowni fizyki, a także nauka podczas wycieczek edukacyjnych do Uniwersytetu w Padwie, do Muzeum Historii Fizyki oraz do historycznego obserwatorium astronomicznego „La Specola”.
Padwa była doskonałym wyborem do realizacji tematu „Ruch”, bo właśnie w tym mieście wykładał i przeprowadzał swoje eksperymenty Galileusz, tu nauki pobierał Kopernik. Tu też odbywała studia uniwersyteckie pierwsza kobieta w historii (XVII wiek). Uczniowie mogli poznać bogate zasoby pomocy naukowych używanych przez fizyków, astronomów począwszy od XVI wieku, widzieli nawet zachowaną katedrę, z której nauczał Galileusz.
Warsztaty były prowadzone w sześciu mieszanych międzynarodowych grupach. Uczniowie wspólnie uczyli się fizyki z sensorami i sprzętem Vernier, Arduino, Pasco, Texas Instruments, aplikacji PhyPhox czy aplikacji mobilnej RemoteXY.
W użyciu było wiele różnych detektorów ruchu, bramek optycznych, akcelerometrów, telefonów komórkowych, komputerów i tabletów z oprogramowaniem do graficznego obrazowania wyników pomiarów, a nawet robotów.
Uczniowie mogli poznać i samemu przeprowadzić eksperymenty stosując wiele nowoczesnych technik oraz otrzymać wiele wiedzy i cennych wskazówek od nauczycieli prowadzących warsztaty.
Więcej informacji o spotkaniu projektowym znajduje się w dzienniku spotkania (plik PDF dostępny na witrynie projektu http://eupantec2019.eu). Na stronie tej dostępny jest pokaz slajdów ze spotkania, krótki film oraz galeria zdjęć.
Kolejne spotkanie w ramach projektu Erasmus+ Eupantec2019 (Fizyka i nowe technologie) odbędzie się w Poitiers we Francji już 9 marca i jego głównym motywem będzie „Środowisko i społeczeństwo”. Przedtem jednak uczniowie i nauczyciele będą mięli wiele zadań do wykonania w swoich szkołach, by właściwie przygotować się do bardzo zaawansowanych szkoleń za granicą.